а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бришка

мн. бришки
Вид збор: Именка, женски род
1. Крпа за бришење во кујната.
Англиски: washcloth Албански: leck fshise
Примери:
Како со бришка помината куќата, нема ништо.
2. Како поминато со крпа за бришење.
Албански: e fshirë me leckë
Употреба: Разговорно
Примери:
Бришка прават по тепсијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи