а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брише

бришат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Трие по одредена површина со одредена цел, чисти нешто од некоја површина.
Англиски: sweep Албански: shlyej
Примери:
Таа ја бришеше правта од сликите.
2. Отстранува нешто од некаде во физичка смисла.
Англиски: clean Албански: pastron
Примери:
Домаќинката ги бришеше ронките од масата со влажна крпа.
3. Отстранува од пишан текст.
Англиски: erase Албански: shuan
Употреба: Преносно значење
Примери:
Бриши го него од списокот.
4. За ветер - силно дува.
Англиски: blow Албански: fryj
Употреба: Воен термин
Примери:
Ветрот брише над нивните глави.
5. Простор на кој се пука без да се има заштита.
Употреба: Воен термин
Примери:
Бришан простор.
6. (само заповеден начин) бегај
Англиски: beat it Албански: ik tutje
Употреба: Разговорно
Примери:
Реков, бриши оттука.
7. (се брише) се чисти, се суши
Англиски: clean Албански: fshin
Примери:
Змејко долно се бришеше со ризата што си ја донесе од село.
8. (си брише) се чисти
Англиски: clean Албански: fshin
Примери:
Си го брише носот.
Изведенки
бришење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи