а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бришач

мн. бришачи
Вид збор: Именка, машки род
Механизам за бришење на прозорците на автомобилот.
Англиски: wiper
Употреба: Технологија
Примери:
Некој ми ги украл бришачите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи