а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бришалка

мн. бришалки
Вид збор: Именка, женски род
1. крпа за бришење
Англиски: duster Албански: leckë për fshirje
Примери:
Белата бришалка ѝ е префрлена на рамото додека ги мие чиниите.
2. дел од народната носија
Англиски: cloth Албански: leckë
Примери:
Бришалката е од бело домашно платно, украсено со широко орнаментирани бордури.
3. Марамче, шамивче за бришење, крпче со кое се брише, за лична употреба.
Англиски: handkerchief Албански: mindil, facoletë
4. Парче текстил, дипле пред врата, за бришење чевли.
Англиски: mat Албански: fshirëse këmbësh
Примери:
На бришалката пред вратата немаше ни кал ни вода.
Изведенки
бришалче ср.
мн. бришалчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи