а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брич

мн. бричеви
Вид збор: Именка, машки род
Нож за бричење.
Англиски: razor Албански: brisk, rroje
Примери:
Дедо ми се бричеше со брич.
Изрази
Пресечено како со брич - мазно, на иста висина.
Триста бричови по главата ни минале - многу опасности ни минале преку глава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи