а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брилијант

мн. брилијанти
Вид збор: Именка, машки род
1. Природен бесценет камен, дијамант, брусен и обработен како накит.
Англиски: diamond Албански: brilant
2. Што потсетува на брилијант.
Англиски: diamond Албански: brilant
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е вистински брилијант во својата средина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи