а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брилијантски

брилијантскиот
Вид збор: Придавка
Што е од брилијант.
Англиски: brilliant
Примери:
Рацете на Јорданица беа искитени со два брилијантски прстена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи