а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брилијантен

брилијантниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на брилијант.
Англиски: brilliant
Примери:
Брилијантен пртстен.
2. блескав, прекрасен
Англиски: brilliant
Употреба: Преносно значење
Примери:
Брилијантен настап.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи