а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брилира

брилираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. свети, сјае
Англиски: shine Албански: shndrit
Примери:
Кристалот брилира на сончевата светлина.
2. Работи нешто многу успешно, се истакнува.
Англиски: shine Албански: brilant, shkëlqen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој брилираше во таа улога.
Изведенки
брилирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи