а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брикет

мн. брикети
Вид збор: Именка, машки род
Гориво добиено со пресување на ситни делови од јаглен, дрво и сл.
Англиски: briquette Француски: briquette
Примери:
Тие се греат со брикети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи