а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бригадирка

мн. бригадирки
Вид збор: Именка, женски род
1. Лице од женски пол член на бригада.
Албански: brigadiere
Употреба: Историја
Примери:
Бригадирките пееја една песна одејќи на работа.
2. Облека што ја носат бригадирите.
Албански: brigadiere
Употреба: Историја , Разговорно
Примери:
Бригадирката убаво и стоеше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи