а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бригада

мн. бригади
Вид збор: Именка, женски род
1. Здружена единица од батаљонски, полковски или појак состав, помала од дивизија.
Англиски: brigade Албански: brigadë
Употреба: Воен термин
2. Организациона единица во производството, градежништвото итн.
Англиски: brigade Албански: brigadë
Примери:
Младинска работна бригада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи