а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брзопотезен

брзопотезниот
Вид збор: Придавка
1. Во шахот - партија во која се влечат брзи потези.
Примери:
Одиграа една брзопотезна партија шах.
2. Што се прави многу брзо.
Употреба: Разговорно
Примери:
брзопотезен тест за оптички илузии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи