а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брзоплет

брзоплетиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40204
непромислен, невешт, неумесен
Англиски: crude Српски: брзоплет
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
брзоплет карактер
Сè отишло како брзоплет ветер.
Изведенки
брзоплето прил.
Пример: Проблемот е во тоа што играме брзоплето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК