а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брзоног

брзоногиот
Вид збор: Придавка
Што е со брзи нозе, што трча брзо.
Англиски: swift-footed
Примери:
Трчал брзоног зајак низ цветни ливади.
Брзоног елен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи