а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брзина

мн. брзини
Вид збор: Именка, женски род
1. Степен на остварување на дадено дејство во однос на изминатото време.
Англиски: speed Албански: shpejtësi
Примери:
брзина на пишување
брзина на решавање задача
2. Во механиката - однос на изминатиот пат на едно тело спрема единица време.
Англиски: speed Албански: shpejtësi
Употреба: Физика
Примери:
Се движи со сто километри на час.
Сѐ се случуваше со огромна брзина.
Изведенки
брзински прид.
брзинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи