а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брзга

брзгаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прска, брзо тече во кратки струи.
Англиски: gush
Примери:
Водата брзга на сите страни.
Од вената брзгаше крв.
Изведенки
брзгање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи