а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брзаница

мн. брзаници
Вид збор: Именка, женски род
Дејство што се одвива со голема брзина, со брзина поголема од вообичаеното, со брзање, со итање.
Англиски: speediness
Примери:
Со брзаница се врати.
Во брзаницата пукнав, па не знам дали го погодив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи