а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брзак

мн. брзаци
Вид збор: Именка, машки род
1. Место на река, на поток каде што водата тече брзо.
Англиски: rapid Албански: rrjedhë e shpejt
Употреба: Географија
Примери:
Рибарите се веќе излезени кај брзаците, со завртени ногавици.
2. Зеленчук што созрева рано.
Албански: shpejtak, i hershëm
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ќе ја засее со пченка брзак.
Овие домати се брзаци, први созреваат.
Изведенки
брзаче ср.
мн. брзачиња
дем.
Пример: мали планински брзачиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи