а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бре

Вид збор: Извик
Ранг: 362
1. при обраќање
Турски: bre
Употреба: Разговорно
Примери:
Синко, зошто, бре синко, куќа затвори?
А бре Македонче, каде се спремаш?
2. при чудење
Англиски: wow Турски: bre
Употреба: Разговорно
Примери:
Бре, бре, бре! - се чудеа невести, жени, девојки.
Бре - бре, види леба ти, што силен човек в куќи навтасал.
3. За да се обрне внимание на нешто, извик по стока или некој да се уплаши.
Употреба: Разговорно
Примери:
У бре! а-а-а-а! Држте ги пците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК