а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брејк

мн. брејкови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31454
(тенис) Освоен гем на сервис на противникот.
Англиски: break
Употреба: Спорт
Примери:
Шпанецот можеше да се спаси во понатамошниот тек на играта, но Ѓоковиќ спаси две брејк топки и го освои сетот.
Последниот удар го зададе српскиот тенисер кој со нови два брејка го освои Мастерсот во Рим.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК