а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брецне

(се) брецнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пецне, навреди некого, префрли нешто некому.
Англиски: gibe Албански: ngacmon, pickon
Примери:
Тој сака да брецне.
2. (се брецне) Се обрати со навреда некому.
Англиски: gibe Албански: ngacmon, pickon, ofendon
Примери:
Тој се брецна со потсмев.
Изведенки
брецнува несв.
(се) брецнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи