а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бреца

брецаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 36731
1. Пецка, навредува, префрлува нешто некому.
Англиски: gibe Албански: ngacmon
Примери:
Постојано го брецаше
2. (се бреца) Се пецка, се навредува со некого.
Албански: ngacmon, ofendon
Примери:
Секогаш кога ќе се сретнеа, тие двајца се брецаа (еден со друг).
Ќе играме или ќе се брецкаме.
Изведенки
1. брецање ср.
мн. брецања
глаг. им.
Пример: По многуте брецања, тој сепак попушти.
2. брецка несв.
брецкаат
3. брецкање ср.
мн. брецкања
глаг. им.