а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брест

мн. брестови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13324
Листопадно шумско дрво.
Латински: Ulmus Англиски: elm Албански: pishë
Употреба: Ботаника
Примери:
Меѓу нив, по личнотија двои еден млад брест.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК