а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брестов

Види и: брест (м.)
брестови
Вид збор: Придавка
Што е од брест.
Албански: i pishës, pishe
Употреба: Ботаника
Примери:
Брестова шума.
Брестови гранки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи