а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бренди

мн. брендија
Вид збор: Именка, среден род
Вид ракија, жесток пијалак.
Англиски: brandy Албански: brendi, raki
Употреба: Гастрономија
Примери:
Келнерот ги послужи со бренди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК