а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бременост

(едн.) бременоста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5921
Состојба кога жената носи плод, од зачнувањето до породувањето.
Англиски: pregnancy
Употреба: Медицина
Примери:
Жената беше во првите месеци на бременоста.