а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брекне

брекнат; брекни, брекнете; брекнав, брекнаа; брекнал; брекнат; брекнев; брекнеа; брекнел
Вид збор: Глагол, свршен
Набабри, набрекне, се подуе.
Англиски: swell
Примери:
Жилите му брекнаа.