а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брекина

мн. брекини
Вид збор: Именка, женски род
Листопадно дрво од родот оскоруша.
Латински: Sorbus torminalis Англиски: Wild Service Tree Албански: vosë, dardhëz
Употреба: Ботаника