а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брезов

Види и: бреза (ж.)
брезовиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28176
Што се однесува на бреза, што е од бреза.
Употреба: Ботаника
Примери:
брезова шума
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК