а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брезда

мн. брезди
Вид збор: Именка, женски род
Удар на ветар.
Англиски: gust
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тивко одевме по широката бела брезда на патот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи