а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бреза

мн. брези
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4495
1. Листопадно дрво со бела кора и ситни ливчиња.
Латински: Betula alba Англиски: birch Албански: mështekën
Употреба: Ботаника
Примери:
Околу дворецот имаше липи и бреза.
2. Бела дамка на челото кај некои животни.
Албански: njollë e bardhë
Употреба: Биологија
Примери:
Кобилата имаше бреза на челото.
Изведенки
брезичка ж.
мн. брезички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК