а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брее

бреат; бреј, брејте; бреев, брееја; бреел; бреејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 30949
1. За елен - рика.
Англиски: bell Албански: pëllet
Примери:
Во гората брееше елен самјак.
2. Што личи на рикање на елен.
Англиски: bell Албански: pëllet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што туку бреете мори моми.
Изведенки
бреење ср.
мн. бреења
глаг. им.
Пример: Бреењата на елените се повторуваа од сите страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК