а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бреговит

бреговитиот
Вид збор: Придавка
Што има брегови.
Англиски: hilly Албански: bregor
Употреба: Географија
Примери:
Бреговити долини.
Изведенки
бреговитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК