а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бревта

бревтаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14984
1. Тешко, напрегнато дише, испуштајќи придушен звук.
Англиски: pant Албански: dihas
Примери:
Човекот бревташе забрзувајќи го одот со последните сили.
2. За машина, мотор - работи, влече отежнато.
Англиски: sputter Албански: cikërron, troket
Употреба: Преносно значење
Примери:
Возот бревташе на угорнината.
Изведенки
бревтање ср.
глаг. им.