а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брдо

мн. брда
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10706
1. рид, брег
Англиски: hill Албански: breg, kodër
Употреба: Географија
Примери:
Тврдината беше на врвот на тумбестото брдо.
2. Дел од разбојот за ткаење низ кој се воведува основата.
Албански: pjesë e tjerrëses
Примери:
Ова платно се ткае кога во нишките се воведуваат по две, а во брдото по една жица.
Изведенки
брдски прид.
брдскиот
Пример: брдски топ