а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брдовит

брдовити
Вид збор: Придавка
Што има брда.
Англиски: hilly
Употреба: Географија
Примери:
брдовит предел
Изведенки
брдовитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК