а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брдило

мн. брдила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27752
(обично во мн.) Дел од разбојот за ткаење каде што се става брдото.
Примери:
Ткајачката со сета сила ги повлече брдилата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК