а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брго

Вид збор: Прилог
Ранг: 8962
За кратко време, во краток рок.
Англиски: fast
Примери:
Брго чини абер на пашата.
Коњот заоди побргу.
Изведенки
1. брго-брго прил.
Пример: Брго-брго легна и се покри преку глава.
2. бргу-бргу прил.
брзо
Пример: Скокна од креветот, бргу-бргу ја облече свилената роба и напрсти слезе долу.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК