а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брбушка

мн. брбушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15965
Измет од ситен добиток: од зајак, глушец и сл.
Примери:
овча брбушка
Од ситната брбушка израсна детелина со четири листа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК