а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брбор

мн. брбори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47793
Звук што се слуша при брборење.
Англиски: chatter
Примери:
Пристигнува доста тивок брбор што таа не е во состојба да го разбере јасно.