а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брборливец

мн. брборливци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54407
Човек што многу зборува, што брбори.
Англиски: chatterbox
Примери:
Тој е голем брборливец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК