а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брбне

брбнат; брбни, брбнете; брбнав, брбнаа; брбнал; брбнат; брбнев; брбнеа; брбнел
Вид збор: Глагол, свршен
Наеднаш испушти глас по воздржување од смеење и сл.
Англиски: laugh
Примери:
Не реков ништо, брбна Борис.
Брбна да се смее.
Изведенки
1. брбнува несв.
брбнуваат
2. брбнување ср.
глаг. им.