а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брблив

брбливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31291
Што многу зборува, што брбла.
Англиски: chatty
Примери:
Изненадувањето на вечерта го приреди брбливиот Американец, Мухамед Лавал.
Благодарение на брбливиот папагал, крадецот на птици бил уапсен.
Изведенки
брбливост ж.
брбливоста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК