а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брблив

брбливиот
Вид збор: Придавка
Што многу зборува, што брбла.
Англиски: chatty
Примери:
Изненадувањето на вечерта го приреди брбливиот Американец, Мухамед Лавал.
Благодарение на брбливиот папагал, крадецот на птици бил уапсен.
Изведенки
брбливост ж.
брбливоста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи