а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брбливец

мн. брбливци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44125
Човек што многу брбла, што многу зборува.
Англиски: blabber
Примери:
Ти си брбливец беден и измамник итар на зборови.
Изведенки
1. брбливка ж.
мн. брбливки
2. брбливко м.
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК