а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брбешка

брбешкаат; брбешкал
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Валка, прави да биде нечисто.
Англиски: stain Албански: njollë
Примери:
Децата ги брбешкаат алиштата.
2. Валка колачи, обложува во мелени ореви, кокос, шеќер во прави сл.
Англиски: roll Албански: rrotull
Употреба: Гастрономија , Преносно значење
Примери:
Гурабиите се брбешкаат во шеќер во прав.
3. (се брбешка) Се валка, станува нечист.
Албански: papastër
Примери:
Децата се брбешкаат во земјата.
Изведенки
брбешкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК