а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брбешкав

брбешкавиот
Вид збор: Придавка
Што се брбешка, и станал нечист.
Англиски: dirty
Примери:
Тој е секогаш брбешкав.
Изведенки
брбешка ж.
мн. брбешки