а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брашноса

брашносаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Hаправи нешто да биде прекриено со брашно.
Албански: përlyhem me miell
Примери:
Сеејќи го брашното, брашноса се околу себе.
2. (се брашноса) Стане нечист со брашно.
Албански: përlyhem me miell
Примери:
Воденичарот целиот се брашносал.
Изведенки
1. брашносува несв.
(се) брашносуваат
2. брашносување ср.
глаг. им.