а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брашнен

брашнениот
Вид збор: Придавка
1. Што е од брашно.
Употреба: Гастрономија
Примери:
брашнена алва
2. Што е наменет за брашно.
Употреба: Гастрономија
Примери:
брашнени вреќи
3. Што е извалкано со / од брашно.
Примери:
Го фати писмото со брашнени раце и го извалка.